Táto pudingová jablková torta je dokonalá, pretože je taká úžasne chutná a šťavnatá. Jej chuť milujem od detstva a úplne 100% rovnako mi chutí aj dnes. Vyskúšajte, je perfektná. Moja najobľúbenejšia pudingová jablková torta.

Jablková torta s piškótami je pre mňa typický jesenný dezert. Jeseň je ideálny čas na túto jednoduchú tortu! Spotrebujete skoro kilo jabĺk, ktoré sa práve v tomto období už začínajú v pivniciach triediť a majú ešte veľa šťavy.

Ingrediencie

Stačí vám na ňu len pár surovín, ale platí, že čím menej surovín použijete, o kvalitnejšie by mali byť. Lebo chuť neoklamete. A tu nič neskryjete.

  • Jablká
  • Piškóty
  • Pudingový prášok (Zlatý klas)
  • Cukor
  • Voliteľné: vanilka, citrón, škorica, kyslá smotana, čokoláda

Postup

  1. Jablká ošúpeme a nastrúhame na hrubom strúhadle.
  2. Dáme do hrnca, pridáme cukor a 200ml vody.
  3. Krátko podusíme, môžeme pridať vanilku alebo domáci vanilkový extrakt.
  4. V ďalších 200ml vody poriadne rozmiešame Zlaté klasy a vlejeme do podusených jabĺk.
  5. Varíme za stáleho miešania do zhustnutia.
  6. Odstavíme a vrstvíme do tortovej formy s piškótami.

Na dno tortovej formy položíme kúsok potravinárskej fólie a uložíme piškóty po celej ploche. Rozotrieme polovicu ešte teplých, pripravených jabĺk, poukladáme druhú vrstvu piškót a opäť vrstvu jabĺk. Poslednú vrstvu piškót poukladáme rovnou stranou smerom hore.

Tortovú formu opláchneme studenou vodou, na dno poukladáme vrstvu piškót, zalejeme tretinou jablkovej zmesi a rovnako postupujeme pri tvorbe ďalších vrstiev. Puding rozmiešame v 400 ml studenej vody a vlejeme do jablčnej zmesi. Nakoniec posypeme pudingovú tortu škoricou.

Pretože keď torta vychladne, preklopíme ju. Tortu necháme vychladnúť a stuhnúť. Preklopíme, stiahneme fóliu a môžeme poliať čokoládou.

Tipy a triky

  • Namiesto jabĺk v tejto torte môžeme použiť aj hrušky alebo slivky.
  • Vyskúšajte piškóty zlepiť ovocným džemom, získate ďalší chuťový rozmer naviac.
  • Ak máte jablká "popadané", zvyknem ich ošúpať. Ak však majú peknú šupku, je škoda zbavovať sa jej (teda pokiaľ vám nevadí tá konzistencia v jablkovom pyré).

Verzia s kyslou smotanou a citrónom

Ja vám odporúčam, investovať do pravej vanilky, a puding uvariť v jablkovej šťave. Pretože torta bude chutiť len tak dobre, ako dobré suroviny na ňu použijete. Citróny - použite tie v bio kvalite, predsalen čerstvo nastrúhaná kôra má výraznejšiu chuť ako tá sušená. Kôru pridajte k jablkám aj ku kyslej smotane.

Kyslá smotana - mne sa osvedčila 15% smotana od Madety, dochutila som ju vanilkou a citrónovou kôrou a poveim vám, tento krok určite nevynechajte. Nie som jej veľký fanúšik, ale tu to bola úplna chuťová bomba.

Pred podávaním zmiešajte kyslú smotanu s vanilkovou pastou a kôrou z druhého citróna.

Záver

Dúfam, že som vám týmto receptom pripomenula detstvo 🙂 Chcela som napísať: upečte si ju a dajte mi vedieť, úplne som zabudla, že je nepečená! 🙂 Tak načistite jablká, pohľadajte piškóty a zajtra môže byť torta na stole 🙂 Napíšte mi, ako vám chutí.

tags: #Torta