Problematiku tzv. obedov zadarmo (dotácia na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa) upravuje zákon č. 544/2010 Z.z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v platnom znení. Medzi rodičmi je táto dotácia známa ako „obedy zadarmo.“ Zaviedli sa opätovne od 1.mája 2023.
Kto má nárok na obedy zadarmo?
- Dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy alebo základnú školu a zúčastnilo sa vyučovania.
- Ak máte predškoláka, máte možnosť požiadať o „obedy zadarmo“ pre neho.
- Obedy zadarmo môže mať aj taký predškolák, ktorý je v predškolskej triede už druhý rok, pretože mu rodičia dali tzv.
- Za vyučovanie v základnej škole sa považuje aj individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v základnej škole. Takže nárok na dotáciu na stravovanie majú aj rodičia detí, ktoré majú na základnej škole individuálne štúdium.
Rodič, ktorý chce, aby malo jeho dieťa „obedy zadarmo“ písomne POŽIADA!!! školskú jedáleň o poskytnutie dotácie na stravovanie - t.j., že chce „obedy zadarmo“ pre dieťa. Teda nie je to automaticky, je potrebná písomná žiadosť rodiča. Obvykle sa to realizuje formou „návratky“ /papierová forma, elektronická, napríklad aj cez Edupage/.
Avšak je potrebné doplniť, to, že nárok na dotáciu na stravovanie je vtedy, keď dieťa súčasne odoberie stravu v školskej jedálni. Takže informujte sa na možnosť vyzdvihnúť si stravu pre dieťa v jedálni.
Výška dotácie na stravu
- 1,40 eur na dieťa v poslednom ročníku materskej školy / za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti.
- 2,30 eur na dieťa na druhom stupni základnej školy / deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo vyučovania v základnej škole na druhom stupni, vyučovania v prvom ročníku až štvrtom ročníku osemročného vzdelávacieho programu v strednej škole alebo vyučovania v prvom ročníku päťročného vzdelávacieho programu v strednej škole po prijatí na vzdelávanie v strednej škole z ôsmeho ročníka základnej školy a odobralo stravu.
Naďalej platí, že strava môže byť priznaná aj dieťaťu v inom ako v poslednom ročníku materskej školy, ak dieťa žije v domácnosti, v ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi, alebo príjem domácnosti je najviac vo výške životného minima. Ostávam Vám aj daňový bonus na dieťa (za predpokladu, že na DB na dieťa spĺňate podmienky).
Zvýšenie poplatkov za obedy
Rodičov na celom Slovensku v novom roku prekvapili vyššie poplatky v školách. Za školské obedy zaplatia niekde aj o polovicu viac, priplatia si aj za školné či poplatok do Združenia rodičov a priateľov škôl.
Napríklad Jana z Košíc dostane vo februári prvýkrát vyšší prídavok na dieťa vo výške 60 eur, no celá suma pôjde do školy. Za obedy pre najmladšiu dcéru, ktorá je na prvom stupni základnej školy, mesačne zaplatí namiesto približne 30 eur až 45 eur. Jana má ešte ďalšie dve staršie deti, ktoré chodia na druhý stupeň základnej školy. Obedy pre ne zdraželi ešte viac, a to na 50 eur mesačne. Pre ich rodinu to znamená, že len za školské obedy pre tri deti pošlú do školy takmer 150 eur.
Školské jedálne sa už niekoľko mesiacov sťažujú, že pre vysoké ceny potravín už nedokážu navariť žiakom z poplatkov rodičov, preto obmedzili ovocie či drahé hovädzie mäso. Nevedia však, či im vyššie poplatky pomôžu vrátiť sa do čias spred inflácie.
Parlament uplynulý týždeň schválil návrh, ktorý od mája opätovne zavádza plošné dotácie na obedy pre všetky deti v základných školách a v poslednom ročníku materských škôl. Zároveň poukázali aj na to, že sa zmení aj výška dotácií. Zvýšenie dotácie na obedy treba podľa slov analytikov privítať, hoci nie je jasné, na základe čoho sa vypočítali výsledné sumy.
Pozitívne je aj to, že sa opätovne zaviedli plošné dotácie na obedy, tvrdia analytici. Plošné obedy zadarmo môžu zlepšiť zdravie aj vzdelávacie výsledky detí.
Prehľad školských poplatkov
Školské jedálne sa minulý rok trápili preto, lebo samy si nemôžu svojvoľne zvýšiť poplatok za obed. Jeho výšku určuje zriaďovateľ školy, pri základných školách ide o obce a mestá. Ministerstvo školstva určuje finančné pásma, teda rozmedzie, koľko si zriaďovateľ môže pýtať od rodičov za jeden obed pre dieťa. Ministerstvo školstva od nového roka tieto sumy navýšilo, zriaďovateľom tak umožnilo zvýšiť aj poplatky.
tags:








