Chutnú gaštanovú tortu pripravíte s pomocou Premium Pudingu Pravá vanilka Dr. Oetker a Vanilkovej pasty Dr. Oetker. Sezónu gaštanov treba maximálne využiť. Gaštany, na rozdiel od iných orechov, v sebe majú omnoho menej tuku, obsahujú mnoho živín, kyselinu listovú, vitamíny a pomôžu aj tvojmu metabolizmu. Gaštanová torta v tomto období musí byť! Tak neváhaj, a ukuchti si gaštanovú pochúťku, v ktorej nenájdeš aj zrnko múky.

Potrebujeme:

  • Na korpus:
    • 250 g gaštanové pyré
    • 30 g piškóty
    • 30 g ovsené vločky
    • 30 g maslo
    • 1 PL Holandské kakao Dr. Oetker
    • 2 PL rum
  • Na krém:
    • 750 ml mlieko
    • 2 balíčky Premium Zlatý klas s prírodnou vanilkou Dr. Oetker
    • 2 - 3 PL trstinový cukor
    • 250 g gaštanové pyré
    • 40 g maslo
    • 1 KL Extrakt Bourbon vanilka Madagaskar Dr. Oetker
  • Na potretie a ozdobenie:
    • 150 g smotana na šľahanie (33%)
    • 150 g tvaroh nízkotučný
    • 1 balíček Smeta-fix Dr. Oetker
    • 1 balíček Vanilkový cukor Dr. Oetker
    • Čokoláda na ozdobenie (voliteľné)

Postup prípravy

Príprava korpusu

  1. Ovsené vločky a piškóty pomelieme najemno, gaštanové pyré necháme rozmraziť alebo ho nastrúhame a všetko zmiešame s rozpusteným maslom a ďalšími ingredienciami.
  2. Vznikne nám plastické cesto. Ak by sa trúsilo, pridáme ešte trochu masla alebo rumu.
  3. Rozvaľkáme ho na veľkosť formy a vyložíme ním dno. Rukami dobre utlačíme.
  4. Dáme stuhnúť do chladničky.

Príprava krému

  1. Z mlieka, cukru a Zlatých klasov uvaríme hustejší puding. Odstavíme ho.
  2. Do ešte teplého po častiach vmiešame najprv nastrúhané gaštanové pyré a potom maslo.
  3. Dochutíme vanilkovým extraktom.
  4. Krém nanesieme na cesto, urovnáme a necháme stuhnúť.

Dozdobenie

  1. Šľahačku vyšľaháme s cukrom a stužovačom a zašľaháme do nej tvaroh.
  2. Rozotrieme na pudingovú vrstvu.
  3. Dáme stuhnúť do chladničky.
  4. Hotový krémeš môžeme ozdobiť nastrúhanou čokoládou.

Tip: Hotový krémeš môžeme ozdobiť nastrúhanou čokoládou.

Alternatívny recept na korpus: Suché zmesi premiešame, pridáme tuk, mandľovú arómu, trochu vody a vypracujeme lesklé dobre tvarovateľné cesto. Vodu prilievame opatrne.

Kakaový korpus: Si pripravíme podobným spôsobom, ako orechový korpus, namiesto orechov však prisypeme kakao.

Príprava plnky: Z pudingového prášku a z mlieka si uvaríme puding. Maslo vyšľaháme spolu s gaštanovým pyré do peny. Vychladenú pudingovú masu pomaly zašľahávame do gaštanovej hmoty.

Plnenie torty: Orechový korpus rozrežeme na tri rovnaké diely, kakaový na dva. Plniť začneme orechovým korpusom, ktorý si natrieme ríbezľovým džemom, natrieme krém a položíme kakaový korpus, na ktorý sme opäť natreli ríbezľovým džem. Tento postup zopakujeme, pokiaľ neminieme všetky pláty. Zarovnáme boky a dáme poriadne vychladiť do chladničky. Netreba zabudnúť natrieť džemom aj vrch torty, teda miesto pod čokoládu.

Čokoládová poleva: Vo vodnom kúpeli si rozpustíme čokoládu na varenie spolu s cerou, polejeme tortu tak, že necháme po okrajoch mierne stekať.

tags: #Torta