Táto čokoládová torta je výborná a ľahko sa pripravuje.

Ingrediencie na cesto

  • 200 g hladká múka
  • 200 g kryštálový cukor
  • 1 lyžička prášku do pečenia
  • 0,5 lyžičky sódy bikarbóny
  • 40 g kakaa
  • 2 veľké vajcia
  • 2 lyžice vanilkového extraktu
  • 150 ml kyslá smotana

Príprava cesta

Rúru si predhrejeme na 180 C. Do mixéra nasypeme cukor a pridáme vajcia, vymiešame do penista. Pridáme kyslú smotanu, vanilkový extrakt, múku, prášok do pečiva a sódu bikarbónu. Keď je zmes premiešaná, na koniec pridáme kakao.

Ingrediencie na krém

  • 250 ml šľahačkovej smotany
  • 140 g maslo
  • 500 g horká čokoláda

Príprava krému

Smotanu, maslo a čokoládu v hrnci rozmiešame do jednoliatej zmesi. Necháme vychladnúť a dáme prešľahať.

Postup

  1. Pripravíme si formu vystlanú papierom na pečenie a odvážime váhu celej zmesi.
  2. Polovicu nalejeme do jednej malej formy a polovicu do druhej malej formy. Ak máme len jednu formu, pečieme na dvakrát.
  3. Cesto dáme do rúry a pečieme cca 25 minút, po tomto čase testujeme špáradlom. Neprepekáme príliš, suchá torta nezožne veľa úspechov.
  4. Upečené korpusy necháme vychladnúť a potom prerežeme každý na polovicu, to budú 4 poschodia torty.
  5. Korpus natrieme tenkou vrstvou džemu, naň dáme vrstvu plnky, pritlačíme ďalší korpus, naň džem a plnku.
  6. Na záver špachtľou nanesieme plnku i po obvode, navrch dáme ovocie.

Žĺtky s práškovým cukrom vymiešame mixérom do peny. Pri menších otáčkach postupne prilejeme vlažnú vodu a olej. Prisypeme vanilínový cukor a dôkladne premiešame. Múku, prášok do pečiva a preosiate kakao primiešame ručne metličkou. Na záver po častiach zľahka vmiešame tuhý sneh z bielkov.

Vychladnutý korpus prerežeme vodorovne na tri časti. Spodnú časť korpusu potrieme čokoládovým krémom a priložíme vyrezanú časť korpusu. Pomocou cukrárskeho vrecka na ňu nanesieme čokoládový a do stredu nalejeme malinový krém. Opäť dáme vrstvu čokoládového krému a prikryjeme vrchnou časťou korpusu. Celú tortu natrieme zvyšným čokoládovým krémom a dáme zachladiť.

Do kastróla dáme rozvariť maliny s hnedým cukrom. Varíme, až kým majú sirupovú konzistenciu. Potom ich cez sitko prepasírujeme do misky. Vznikne nám tak malinová omáčka - coulis. Omáčku prelejeme späť do kastróla, pridáme škrob rozmiešaný v troche vody a povaríme do zhustnutia.

V kastróle necháme vo vode rozpustiť cukor, primiešame kakao a chvíľku povaríme.

Vo veľkej mise zmiešajte sypké suroviny na tortový korpus. Pridajte vajce, rozpustené maslo, kyslú smotanu a olej. Metličkou dobre vymiešajte zmes do hladka. Nalejte ju do formy vyloženej papierom na pečenie a dajte piecť do rúry predhriatej na 170 stupňov. Korpus pečte približne 40 minút. Skúste špajľou, či je hotový.

V hrnci uvarte puding podľa návodu, ale v 500 ml mlieka so 170 g cukru. Za stáleho miešania vmiešajte do horúceho pudingu na kocky nalámanú čokoládu a takisto na kocky nakrájané maslo izbovej teploty. Nechajte krém vychladnúť a vložte ho do chladničky.

Korpus rozrežte pozdĺžne presne v polovici. Na spodnú časť rovnomerne naneste polovicu stuhnutého krému. Môžete použiť vrecúško so zdobiacou špičkou. Buď rovno podávajte, alebo ho dajte ešte na chvíľu uložiť do chladničky.

TIPY A RADY: Aby vaša torta vyzerala absolútne dokonale, vytvorte si jednoduché čokoládové guľôčky, ktorými môžete tortu dozdobiť.

Čokoládu s maslom rozpustíme nad parou a necháme chvíľu vychladnúť. Z bielok, cukru a soli vyšľaháme tuhý sneh. Žltka vmiešame k čokoláde, prešľahala som ich chvíľu. Do čokoládovej hmoty vmiešame najprv trochu snehu a potom túto hmotu zľahka spojíme so snehom. Pečieme v okrúhlej vymastenej forme pri teplote cca 180°C cca 25 minút. Korpus krásne vyrastie, ale po chvíli rýchle spadne, je to v poriadku.

Keď je korpus v polovici pečenia, môžeme začať pripravovať sneh. Bielky vyšľaháme do peny, preložíme nad paru, vo vhodnej nádobe, postupne prišľaháme po lyžiciach cukor. Sneh nad parou šľaháme cca 3 minúty. Potom ešte šľaháme bez pary, dosť dlho, kým nebude dostatočne tuhý. Na nižších otáčkach primiešame ocot a na záver zľahka kukuričný škrob.

Na ešte horúci korpus, rozložíme plátky broskyňového kompótu na ne rozotrieme pripravený sneh, v bohatých vlnách. Pečieme cca 15 minút pri teplote cca 180C, kym nechyti pekne sfarbenie.

Korpus natrieme polovicou krému, poukladáme naň broskyne, natrieme zvyšným krémom a druhý plát poriadne pritlačíme. Šľahačku si vymiešame s vanilkovým cukrom.

Tabuľka variantov receptu

Ingrediencia Pôvodná verzia Alternatívy
Kakao 40 g Kukuričný škrob (pre svetlú tortu)
Mascarpone a smotana Používajú sa Bezlaktozové varianty
Sladidlo Kryštálový cukor Erytritol (cca 200g)
Ovocie Maliny Čučoriedky, jahody, broskyne

tags: #Torta