Veľká noc sa nezadržateľne blíži a prináša do našich domovov obdobie radosti a pohostenia pre rodinu, priateľov i veľkonočných šibačov. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili zbierku receptov, ktoré nesmú chýbať na sviatočnom stole. Nechajte sa inšpirovať receptami, ktoré spájajú osvedčené postupy s tvorivými nápadmi pre nezabudnuteľné sviatočné hodovanie.

Ingrediencie na cesto:

  • Múka
  • Droždie Dr. Oetker
  • Soľ
  • Vanilínový cukor Dr. Oetker
  • Trstinový cukor s rumovou arómou Dr. Oetker
  • Citrónová kôra Dr. Oetker
  • Med
  • Vajce
  • Mlieko
  • Maslo

Postup prípravy cesta:

V mise zmiešajte múku, droždie, soľ, vanilínový cukor, trstinový cukor, citrónovú kôru, med, vajce, mlieko a maslo.

Pečenie:

Povrch potrite vajcom, posypte makom, mandľami a škoricovým cukrom.

Počas Veľkej noci nejde len o samotné varenie a pečenie, ale aj o čas strávený ochutnávaním týchto skvelých jedál s našimi najbližšími. Aby sme si tieto chvíle mohli plne vychutnať, môžeme si prácu v kuchyni zjednodušiť použitím produktov Dr. Oetker, ktoré nám umožnia rýchlejšie a pohodlnejšie pripravovať tradičné i moderné pokrmy.

Veľkonočné sviatky sa nezaobídu bez tradičných receptov z kysnutého cesta. Oplatí sa ich však pripraviť s pomocou sušeného Droždia Dr. Oetker. Príprava kysnutého cesta so sušeným droždím je jednoduchá a zaručí vždy dokonalý výsledok. Na rozdiel od tradičného kvásku, sušené droždie je okamžite pripravené na použitie, čo nám ušetrí čas a zaručí úspešnú prípravu. Instantné droždie nám umožňuje pripraviť dokonale poddajné cesto, ktoré je krásne nadýchané a mäkké aj na druhý deň.

Fantastické veľkonočné pečivo obohatené makovou náplňou je ďalšou lahôdkou, ktorá nesmie chýbať na vašom sviatočnom stole. Milovníci makových dezertov si prídu na svoje vďaka Makovej náplni Dr. Oetker. Doprajte vašim dezertom jedinečnú a hlbokú chuť vďaka makovej náplni Dr. Oetker. Vďaka jednoduchej príprave a výraznej chuti je Maková náplň Dr. Oetker skvelou voľbou pre každý makový dezert.

Na veľkonočnom stole si určite nájdu svoje miesto aj delikatesy z prvotriedneho kakaa. Pri tvorbe týchto sladkostí je ideálne použiť kvalitný produkt od Dr. Oetker. Krásna tmavá farba a príjemná čokoládová chuť poteší každého milovníka kakaových dezertov. Tento tradične spracovaný výrobok je vhodný na široké spektrum dezertov.

Prvotriedne 100% sušené pasterizované vaječné bielky od Dr. Oetker z chovov sliepok vo voľnom výbehu majú dlhú trvanlivosť a jednoduché použitie. Použitie sušených vaječných bielkov je jednoduché, rýchle a bezpečné. Takto obnovený bielok je možné použiť v receptoch rovnako ako čerstvý (na prípravu pusiniek, torty Pavlova či bielkové polevy). Prvotriedne sušené bielky sa využívajú aj počas veľkonočného pečenia, napríklad na veľkonočného barančeka či farebné venčeky.

Jemne mletá Želatína na vaječnú tlačenku a aspiky Dr. Oetker je špeciálne vyvinutá na použitie vaječnej alebo salámovej tlačenky, aspikov a rôsolov. Použitím Želatíny na vaječnú tlačenku a aspiky Dr. Oetker je príprava aspikov a rôsolov vždy úspešná. Vaše slané pochúťky budú nielen krásne na pohľad, ale aj lahodné na chuť.

Makovo-maková torta s černicami

(zdroj inšpirácie TU a TU)

Na dva 26 cm korpusy potrebujeme:

  • 12 žĺtkov
  • 280 g práškového cukru
  • 280 g mletého maku
  • 14 bielkov
  • tuk a múka na vymastenie a vysypanie foriem

Na krém:

  • 250 g masla
  • 200 g práškového cukru
  • 2 PL rumu
  • 2 žĺtky
  • 350 ml mlieka
  • 300 g mletého maku

Na ozdobenie:

  • čerstvé černice a mäta

Postup:

  1. Rúru predhrejeme na 180 °C. Dve 26 cm formy vytrieme tukom a vysypeme múkou (prípadne mletými mandľami, pokiaľ chceme mať tortu naozaj bezlepkovú). V prípade, že máme doma dve rovnaké formy a dosť širokú rúru, miešame všetky suroviny na cesto naraz. Pokiaľ máme formu iba jednu, suroviny si rozdelíme na polovicu a korpusy pripravíme a upečieme postupne.
  2. Bielky vyšľaháme do tuhého snehu a necháme stranou. Žĺtky vyšľaháme s cukrom do svetlej peny. Pridáme mletý mak a na záver zľahka zapracujeme sneh z bielkov. Cesto rozdelíme do dvoch foriem a pečieme približne 25 až 30 minút vo vyhriatej rúre. Po upečení necháme vychladnúť vo forme, potom vyklopíme a opatrne prekrojíme na dve časti. Vo finále teda budeme mať 4 pláty cesta.
  3. Pripravíme si plnku. Mlieko uvaríme s mletým makom do zhustnutia a necháme vychladnúť (pokiaľ máte pocit, že je mlieka málo, trochu pridajte). V mise vyšľaháme spolu zmäknuté maslo s cukrom do peny. Potom opatrne zašľaháme rum a žĺtky (všetky zložky krému musia mať izbovú teplotu). Do maslového základu pomaly zamiešame uvarenú vychladnutú makovú plnku. Ak je hotová plnka trochu riedka, dajte ju do chladničky, aby trochu stuhla, bude sa s ňou lepšie pracovať.
  4. Pripravíme si podnos, na ktorý položíme prvý plát cesta. Ten potrieme pätinou plnky a prikryjeme druhým plátom. Tento postup ešte dvakrát zopakujeme, potom prikryjeme posledným horným plátom a celý povrch a boky torty potrieme zvyšnými dvomi pätinami plnky. Tortu dáme do chladničky a necháme stuhnúť, ideálne cez noc.
  5. Vychladenú a tuhú tortu dozdobíme černicami a mätou, prípadne podľa vlastného uváženia.
  6. Podávame pokrájanú na rezy, samostatne, prípadne si môžeme zo zvyšného ovocia pripraviť rozvarením s troškou cukru omáčku a jednotlivé rezy torty pred servírovaním preliať.
  7. Dobrú chuť a maku zdar!

Nadšená, že som asi našla ten "tajný" recept, pustila som sa do jej pečenia, aby som na druhý deň do práce mohla časť priniesť a teda zistiť, či to bolo alebo nebolo ono na tej oslave. A resumé? Chuťovo áno, vraj torta z oslavy chutila rovnako, len žiaľ, nesedela farba. Farba mojej torty bola makovošedá, mletý mak sa v maslovom základe plnky nespráva ako napríklad kakao, preto som si tmavšiu farbu krému nevedela ani predstaviť. No, možno je to aj hrúbkou mletia maku, jemnejšie pomletý by možno krém zafarbil viac, ale ... neverím, že by torta z maku mohla mať farbu blízku k čiernej, pokiaľ by bol krém založený na masle (a nešlo napr. a klasickú makovú plnku do závinu).

Svoju pozornosť som preorientovala na jej chuť - a to bolo čisté makové šialenstvo! Mak patrí k mojim najobľúbenejším surovinám a preto jej ochutnanie bolo naozaj milým prekvapením. V tom čase ma v záhrade zavalila prvá vlna černicovej úrody, takže bolo rozhodnuté aj o dozdobení torty. Ani sa to nezdá, ale černiciam a maku to spolu celkom dobre ladí. No, aj keď je táto torta plná kalórií, treba vyzdvihnúť aj jej pozitívne stránky - mak je najbohatším zdrojom vápnika, takže torta je v podstate plná tohto minerálu a navyše, je bezlepková! A ak by sa vám náhodou zvýšil kúsok, pokojne ho odložte do mrazničky, po rozmrazení chutí ako čerstvo upečená (vyskúšané ;-) ).

tags: #Torta