Voňavé, sladučké, plné chuti. Tak si dozaista každý predstavuje obľúbené jedlo mnohých ľudí - palacinky. Či už sú zrolované, zapekané alebo vo forme lievancov, vždy chutia úžasne. Za tie „pravé“ sa však považujú iba tie tradičné francúzske, tzv. crêpes, ktoré sú veľké, s tenučkým cestom, a zároveň sýte a chutné.
Petite Crêperie - kúsok Francúzska v Bratislave
Veronika Elekaničová, zakladateľka francúzskej palacinkárne Petite Crêperie, vie o tom svoje. Cestovanie ju inšpirovalo k založeniu vlastnej palacinkárne. Veronika je zanietená cestovateľka a počas jej ciest si čoraz viac začala všímať pouličné jedlá rôznych krajín.
No až francúzske palacinky ju prinútili, aby prešla od snívania k reálnym činom. „Nápad založiť si vlastnú palacinkáreň vznikol v Paríži počas môjho študijného pobytu,“ vysvetľuje študentka filmovej produkcie. „Vo Francúzsku bol tento druh palaciniek všade naokolo a ja som si uvedomila, že mi po návrate na Slovensko budú chýbať. A preto som ich priniesla sem do Bratislavy.“
Pred založením palacinkárne nemala s gastro biznisom žiadnu skúsenosť. No ako tvrdí, podarilo sa jej to vďaka nadšeniu a najmä pomoci ďalších ľudí. „Veľa vecí som nevedela, ale všetko potrebné som si buď zistila alebo sa opýtala skúsenejších ľudí, hlavne zo sféry tohto biznisu. Vďačím za to aj zhode okolností, rodine a priateľovi, ktorý mi na začiatku veľmi pomohol a podporoval ma v tom,“ povedala pre Fičí šikovná Slovenka.
„Hlavné je začať. Ak to neurobíte vy, urobí to za vás niekto iný,“ vysvetľuje majiteľka palacinkárne a dodáva, že hoci komplikácie prichádzajú stále, snaží sa zobrať si z nich ponaučenie.
Čím sa líšia palacinky v Petite Crêperie?
Palacinky, ktoré v Petite Creperie nájdete, sú s veľkou pravdepodobnosťou veľmi odlišné od tých, na ktorých ste si pochutnávali v detstve. Nie sú zrolované, ale podávané v kornútku, takže si ich môžete pohodlne odniesť v ruke. V ponuke nájdete netradičné kombinácie sladkých aj slaných, ktoré sú z pohánkového cesta.
Ide o koncept, ktorý bol predtým na Slovensku pomerne neznámy, no aj tak okamžite prilákal davy hladošov. „Už v prvých týždňoch sme bežne zažili aj polhodinové rady a aj vďaka tomu sme si povedali, že má význam v tom pokračovať,“ spomína zakladateľka.
Medzi príchuťami máte na výber zaujímavé kombinácie ako je mozzarella, prosciutto a bazalka či obľúbené spojenie kozieho syra, choriza a jarnej cibuľky, zo sladkých je to napríklad banán s domácim karamelom alebo jahody s mätou a čokoládou. Priaznivci tradičných chutí si zas vychutnávajú kombináciu nutella - banán alebo malina a čokoláda. Petit Crêperie začala spolupracovať aj s orieškovými maslami Pure Nuts, a tak sa nedávno do ponuky dostala aj palacinka s hustým kešu maslom.
Mladá podnikateľka nezabudla ani na ľudí s potravinovou intoleranciou. Zákazníci majú na výber cesto klasické, bezlepkové aj bezlaktózové.
Červená palacinkáreň Petit Crêperie má už rok svoje stále miesto na Vysokej v Bratislave, no od tohto leta sa jej pojazdná verzia objavuje aj na rôznych akciách a festivaloch. „Bola to pre nás úplná novinka a veľký nápor, ale prinieslo nám to veľa potešenia zo spätnej väzby.“
„Palacinkáreň má za sebou prvý rok a ja som vďačná za každého človeka, ktorý sa u nás zastavil. Som rada, že si získala svoju klientelu a stále sa o nej dozvedajú noví ľudia. Najviac ma teší a posúva dopredu to, keď vidím, že ľuďom chutí,“ raduje sa Veronika. „Pre mňa osobne to bol rok, kedy som sa veľa naučila, a pomaly si robím predstavu o tom, kam sa budem posúvať do budúcna.“
Mladá podnikateľka tvrdí, že tento rok si chce dokončiť školu a potom opäť začne premýšľať nad novinkami.
Kde ešte nájdete palacinky v Bratislave?
Okrem Petite Crêperie ponúka Bratislava širokú škálu miest, kde si môžete vychutnať palacinky. Tu je niekoľko tipov:
- Mondieu: Ponúka sladké lievance s čučoriedkami, ktoré si mnohí obľúbili. Nájdete ich na viacerých miestach v Bratislave, napríklad na Laurinskej ulici alebo v OC Bory Mall.
- Lacinka: Ak hľadáte palacinky, aké by vám urobila mama, Lacinka je to pravé miesto.
- Inside: Táto reštaurácia ponúka mini palacinky s tvarohom, karamelom a zapečeným snehom.
- Bistro Chlebíček: Okrem tradičných lahôdok ponúkajú aj tradičné jedlá, ktoré sa bežne varili doma.
Recenzie a skúsenosti
Zákazníci sa často delia o svoje skúsenosti s palacinkami v Bratislave. Tu je niekoľko postrehov:
- "Palacinky boli jemné, perfektne opečené a tá nutella v strede bola dokonalá. Každý kúsok bol sladkým rajom."
- "Mal tuniakovú palacinku, ktorá bola výborná už či samotné cesto, ale aj náplň, ktorej dali naozaj dostačujúce množstvo."
- "Objednala som si slanú palacinku s cheddarom a slaninou, ktorá bola chutná."
- "Veľmi dobrá, robia aj bezlepkové, čo je super! Avšak na môj vkus v nej bolo málo plnky."
Niektorí zákazníci si pochvaľujú aj obsluhu a atmosféru v podnikoch:
- "Obsluha bola na najvyššej úrovni. Našu objednávku sme dostali veľmi rýchlo. Mám príjemný dojem."
- "Milý čašník Martin, pasuje tam. :))"
- "Pán Lukáš je úžasný, milý a ochotný čašník😍 drinky mieša perfektne, atmosféra bola skvelá a jedlo aj nápoje veľmi chutné."
Tipy a odporúčania
- Ak preferujete bezlepkové palacinky, Petite Crêperie a niektoré ďalšie podniky ponúkajú aj túto možnosť.
- Pre tradičné chute vyskúšajte kombináciu nutella-banán alebo malina a čokoláda.
- Ak máte radi netradičné kombinácie, Petite Crêperie ponúka palacinky s mozzarellou, prosciutto a bazalkou alebo s kozím syrom, chorizom a jarnou cibuľkou.
tags: #Palacinky








